Datum: utorak, 06.06.2023

Gde ? Hotel Hajat, Milentija Popovića 5, Beograd

Radite u lokalnoj samoupravi i želite da prisustvujete seminaru ? Potrebno je da se registrujete tako što ćete poslati poruku na mejl adresu :  cooperation.belgrade-amba@diplomatie.gouv.fr

Ministarstvo rudarstva i energetike i Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture su nadležna za ovaj sektor. Energetska efikasnost u javnim zgradama u Srbiji je na niskom nivou. Za grejanje se troši  40% više energije u odnosu na prosek u evropskim zemljama. Iako je tokom 2010-tih učinjen mali napredak, stanje zgrada se često pogoršavalo a zabeleženi su i rekordni nivoi zagađenja vazduha (4. najzagađenija zemlja u Evropi – posle Crne Gore, Jermenije i Bosne i Hercegovine) što je ukazalo na problem izolacije zgrada kao i zastarelog sistema grejanja i klimatizacije.

Treba da se renoviraju i privatne (stambene i poslovne) i javne zgrade kako bi se smanjile emisije CO2 budući da su one glavni izvor emisija (na Zapadnom Balkanu). Opštine su na čelu ovog nacionalnog napora. Na primer, Ministarstvo zaštite životne sredine je 2021. godine objavilo javni poziv za dostavljanje projekata za finansiranje poboljšanja energetske efikasnosti i na osnovu grada koje su srpske opštine predložile. Usluge upravljanja energijom imaju ključnu ulogu u poznavanju javnih zgrada i njihovih potreba, kao i u razvoju lokalnih strategija.

Ova pitanja će biti u središtu diskusija tokom ovog seminara, na kome će govoriti Yves-Laurent Sapoval (savetnik, Ministarstvo za ekološku tranziciju), Dušan Ignjatović i Bojana Zeković (Arhitektonski fakultet Univerziteta u Beogradu) koji će se osvrnuti na nacionalne okvire, stanje i instrumente koji su na raspolaganju lokalnim samoupravama u Srbiji i Francuskoj, kao i Dragomir Tzanev (izvršni direktor, EnEffekt) i Hélène Van Elslande (Rukovodilac odeljenja za projekte i održavanje baštine, Evropska metropola Lil) koji će nam preneti svoja iskustvia i najbolje prakse za opštine.

Pridružite nam se 6. juna u hotelu Hajat za razgovore sa našim stručnjacima!